„Iolanda Balaş Sőtér ” Buzău, primul LPS din ţară care primeşte acreditarea ERASMUS! Liceul buzoian, pe locul 11 din 350 de instituţii educaţionale

0
586

Liceul cu Program Sportiv „Iolanda Balaş Sőtér” Buzău a primit acreditarea ERASMUS, reuşind din aproape 350 de instituţii educaţionale (n.r. şcoli, licee, şcoli, Inspectorate Şcolare Judeţene sau Case ale Corpului Didactic) să ocupe poziţia a XI-a, cu 87 de puncte din 100 posibile în urma selecției de propuneri de acreditare depuse pentru Domeniul „Educație școlară”. Mai mult, instituţia condusă de Cătălin Cighir este primul liceu cu program sportiv din ţară care primeşte acreditarea ERASMUS şi primul clasat din judeţul Buzău în sesiunea demarată anul trecut.

„Acreditarea ERASMUS reprezintă noi oportunităţi pentru liceul nostru, pentru cadrele didactice şi mai ales, pentru elevii noştri. Este o bucurie şi un semn că suntem pe drumul cel bun, pentru că alegem să ne implicăm constant în dezvoltarea procesului educaţional. Efortul aparţine colegilor mei, care au înţeles şi au făcut demersurile necesare pentru ca elevii liceului nostru să se bucure de acumularea de noi cunoştiinţe prin programe internaţionale” Cătălin Cighir, director Liceul cu Program Sportiv „Iolanda Balaş Sotter” Buzău

Acreditarea ERASMUS înseamnă că o instituție de învățământ sau organizație a obținut recunoașterea oficială din partea programului ERASMUS+ al Uniunii Europene ca fiind eligibilă să participe la acest program de schimb de studenți și personal academic. Aceasta permite instituției să primească finanțare și să colaboreze cu alte instituții acreditate din Europa pentru a oferi oportunități de învățare și dezvoltare pentru studenți și personalul academic.

 

Reclamă Bottom Ad

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.