miercuri, iulie 17, 2024

FOTO & VIDEO. REPORTAJ | Gălbinaşi, comună europeană (III). Primarul Dumitru Dragomir: “Învăţământul, pilon de bază al dezvoltării comunei noastre”

Custom ad 1

Comuna Gălbinaşi este una dintre puţinele localităţi din judeţul Buzău unde copiii şi şcolarii beneficiază de condiţii de învăţământ, cel puţin la fel de bune ca cele din Municipiul Buzău. Şcoala şi grădiniţa din Gălbinaşi se bucură de un suport didactic foarte bun, iar pregătirea cadrelor vine în completarea unui mediu propice pentru educaţie. O bună parte din bugetul local al ultimilor ani a fost îndreptată către acest sector.

 

Primarul Dumitru Dragomir şi unul dintre proiectele sale de suflet, construirea unei şcoli noi în Gălbinăsi. Foto: Andrei Piţigoi | Colaj: Agora Buzău
Primarul Dumitru Dragomir şi unul dintre proiectele sale de suflet, construirea unei şcoli noi în Gălbinăsi. Foto: Andrei Piţigoi | Colaj: Agora Buzău

“Într-adevăr, primordial a fost în gândul meu școala pentru copii, educația, grădinițele, dar pot să spun că din 2007 am avut un proiect de școală pe care nu am putut să îl realizez la timpul respectiv, dar în anul 2016 acesta s-a derulat, a intrat la finanțare, iar în 2018 s-a construit școala din Gălbinași acolo unde deja am rezolvat problemele tuturor elevilor. Toți elevii din localitate vin la școală cu microbuze și au condiții la școala din Gălbinași. De asemenea, am mai avut un proiect, tot vechi fiind, dar s-a finanțat târziu și abia anul acesta l-am terminat: grădinița din Gălbinași, acolo unde copiii nu aveau condiții prea bune înainte, dar acum am creat condiții ca din toamnă copiii de la grădiniță și clasa 0 să poată să aibe care ar fi trebuit să fie mai de demult.” – Dumitru Dragomir, primarul Comunei Gălbinaşi.

Noua şcoala din comuna Gălbinaşi. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău
Noua şcoala din comuna Gălbinaşi. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău

VEZI AICI | FOTO & VIDEO. REPORTAJ | Gălbinaşi, o comună europeană (II). Primăria, prietenă cu internetul!

Atât cei mai mici dintre locuitorii comunei Gălbinăşi, cât şi elevii din şcoala cu clasele I – VIII, au parte de mobilier şi dotări moderne. Investiţii s-au făcut şi în afara unităţilor de învăţământ, acolo unde se regăsesc locuri de joacă pentru cei mici şi terenuri polisportive.

În stânga, noua şcoala din Gălbinaşi, aflată în imediata apropiere a primăriei din localitate. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău
În stânga, noua şcoala din Gălbinaşi, aflată în imediata apropiere a primăriei din localitate. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău

„Într-adevăr, am hotărât cu consilierii, dacă tot am avut un sediu frumos al școlii, să îl dotăm și cu mobilier de ultimă generație, cu tot ce trebuie, cu proiectoare, cu sistem de supraveghere video, de la început am încercat să oferim copiilor toate condițiile.”- Dumitru Dragomir – primarul Comunei Gălbinaşi.

VEZI AICI | FOTO & VIDEO. REPORTAJ | Gălbinaşi, comună europeană (I). Primarul Dumitru Dragomir: “Investiţiile în infrastructură, primordiale dezvoltării comunei noastre!”

Noua şcoala din comuna Gălbinaşi. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău
Noua şcoala din comuna Gălbinaşi. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău

În viitorul apropiat, Primăria Gălbinaşi ia în calcul realizarea unei grădiniţe cu program prelungit, care să vină în ajutorul tinerilor din comună care sunt angajaţi în Municipiul Buzău şi care îşi încheie programul de muncă, după desfăşurarea activităţilor celor mici. În prezent, la nivelul comunei Gălbinaşi, există patru grădiniţe şi două şcoli.

Noua şcoala din comuna Gălbinaşi, corpul 2. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău
Noua şcoala din comuna Gălbinaşi, corpul 2. Foto: Andrei Piţigoi | Agora Buzău

Mai multe despre investiţiile realizate în sectoarele administrativ, infrastructură, sănătate, mediu înconjurător, sport şi cultură puteţi afla din reportajele următoare dedicate comunei Gălbinaşi, doar pe www.agorabuzau.ro.

Mihaela Travel | Agentie de turism
Articole similare

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -Custom ad 4
- Advertisment -

Cele mai citite articole