VIDEOREPORTAJELE AGORA BUZĂU | Un serial realizat de Andrei Piţigoi

Text


Educație, experiență profesională, activitate politică, avere și familie:
Data nașterii: 28 noiembrie 1967
Locul nașterii: municipiul Buzău, județul Buzău.
Stare civilă: căsătorit, un copil.

Studii:
– 1991 – 1995: Facultatea de Drept din cadrul Universității Ecologice din București (calificarea/ diploma obținută: științe juridice; disciplinele principale studiate: drept civil, drept penal, drept bancar și valutar, drept comercial, criminalistică, drept administrativ);
– 2003 – 2004: studii postuniversitare de specialitate în cadrul Universității Ecologice din București (disciplinele principale studiate: economia dezvoltării locale, managementul relațiilor publice locale, drept administrativ, finanțe publice);
– 2008 – 2009: cursuri postuniversitare în cadrul Colegiului Național de Apărare București (competențe profesionale dobândite: perfecționare în domeniul securității și apărării naționale ”Securitate și bună guvernare”);
– 2010 – 2012: S.N.S.P.A. – Managementul sectorului public (calificarea/ diploma obținută: masterat; competențe profesionale dobândite: bazele sectorului public, managementul finanțelor publice)

Cursuri de formare profesională:
– August 2007, 2009 – Fonduri structurale – instrumente de finanţare pentru dezvoltare durabilă;
– Februarie 2006 – Strategii de dezvoltare locală si regională;
– August 2002 – Organizarea şi funcţionarea administraţiei publice locale, strategia guvernului privind reforma în administraţie;
– Decembrie 2001 – Strategii de dezvoltare locale si naţionale;
– Iunie 2001 – Mangementul serviciilor publice în administraţia publică locală;
– Februarie 2001- Arta rezolvării conflictelor în administraţia publică locală;

Experiență profesională:
2016 – prezent:
– Iunie 2019 – prezent: Preşedinte al Camerei Deputaţilor;
– Decembrie 2016 – prezent: Deputat PSD ales în circumscripţia electorală nr. 10, Buzău;
– Februarie 2018 – prezent: Chestor al Camerei Deputaţilor, Membru în Comisia pentru Afaceri Europene, Camera Deputaţilor, Membru în Grupurile parlamentare de prietenie cu statele: Republica Federală Germania, Republica Zambia, Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Statul Israel;
– Aprilie 2018 – Aprilie 2019: Preşedinte în Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea Codului administrativ, Membru în Comisia de validare, Camera Deputaţilor;
– Iunie 2017 – Ianuarie 2018: Viceprim-ministru în cadrul Guvernului României;
– Februarie 2017 – Iunie 2017: Lider al Grupului Parlamentar al PSD din Camera Deputaţilor, Membru în Delegaţia Parlamentului României la APCE;
2012 – 2016:
– Deputat de Buzău, Colegiul Uninominal nr. 7;
– Februarie 2015 – Ianuarie 2017: Secretar al Camerei Deputaţilor, Membru al Biroului Permanent, Parlamentul României;
– Martie 2014 – Decembrie 2016: Membru în cadrul Comisiei pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului din Camera Deputaţilor;
– Mai 2013 – Februarie 2015: Membru în cadrul Comisiei pentru tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor, Camera Deputaţilor, Supleant în cadrul delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară OSCE, Membru al Grupurilor de prietenie cu Statul Israel şi Regatul Belgiei
2008 – 2012: viceprimar – municipiul Buzău;
Mai 2007 – iulie 2008: director executiv în cadrul S.C. Urbis Serv S.R.L. Buzău;
2004 – 2005, 2006 – Mai 2007: consilier juridic în cadrul S.C. Alcom S.R.L.;
Noiembrie – decembrie 2005: prefect interimar – Prefectura județului Buzău;

Activitate politică:
– membru al Partidului Social Democrat din anul 1990;
– membru fondator al PSD Buzău;
– 2015 – prezent: Preşedinte Organizaţia Judeţeană PSD Buzau, Membru Cex PSD
– mai 2015 prezent: Membru al Consiliului Naţional PSD, Coordonator Departament Economie, investiţii şi locuri de muncă
– 2010 – 2015: Preşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău;
– 2000 – 2010: Vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD Buzău;
– 2000 – 2010: Vicepreşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău;
– 1996 – 2000: Vicepreşedinte al Organizaţiei de Tineret PSD Buzău;
– 2008 – 2012: viceprimar al municipiului Buzău;
– 2008 – 2012: consilier local al municipiului Buzău;
– 2004 – 2008: viceprimar al municipiului Buzău;
– 2000 – 2004: consilier județean, Buzău, liderul grupului de consilieri județeni;
– 1996 – 2000: consilier local al municipiului Buzău;

Avere:
Potrivit declarației de avere depusă pe 09 ianuarie 2017 la sediul Camerei Deputaților, soții Ciolacu Ion – Marcel și Roxana – Mihaela dețin mai multe bunuri mobile și imobile, respectiv:
– două bărci papuc fabricate în anul 2001, dobândite ca bun comun, prin cumpărare, în 2004 și 2007;
– un peridoc fabricat în anul 2005, dobândit ca bun comun, prin cumpărare, în anul 2007;
– imobil situat în intravilanul municipiului Buzău, constând din: teren intravilan în suprafață de 387 mp. dobândit ca bun comun prin cumpărare în anul 2002 și casă de locuit în suprafață utilă de 281 mp. constuită în anul 2005;
– imobil situat în intravilanul municipiului Buzău constând din: teren în suprafață de 61,79 mp. și casă de locuit în suprafață utilă de 43,04 mp., dobândite prin cumpărare în anul 1999;

În ultimul an fiscal, Ion – Marcel Ciolacu a avut venituri de 107.453 RON reprezentând indemnizația primită în calitate de deputat în cadrul Parlamentului României.
Soția acestuia, Roxana – Mihaela Ciolacu, a înregistrat venituri, în ultimul an fiscal, de 24.000 RON ca director în cadrul S.C. LUCIA COM 94 S.R.L.
Fiul acestora, Filip – Andrei Ciolacu, a înregistrat în ultimul an fiscal un venit de 798 RON reprezentând alocație.
La data depunerii declarației de avere, Ciolacu Ion – Marcel contractase (în anul 2010), de la Banca Transilvania S.A., un credit pentru o perioadă de 324 de luni care avea un sold de 76.364,27 Euro, iar soția acestuia contractase (în anul 2016), de la aceeași unitate bancară, pentru o perioadă de 60 de luni, un credit care avea un sold de 43.300,16 RON.
De asemenea, Ion – Marcel Ciolacu a a plătit Partidului Social Democrat – Organizația Județeană Buzău, suma de 55.000 lei reprezentând contribuție electorală plătită conform prevederilor Legii nr. 334/ 2006 privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale.

Conform Declarației de interese depusă la data de 09.01.2017 la sediul Camerei Deputaților, Ion – Marcel Ciolacu deținea calitatea de membru fondator în cadrul ONG LUMINA 1879 și figura ca acționar în cadrul următoarelor firme:
– S.C. ALCOM S.R.L., cu un număr de 301 părți sociale, reprezentând 50,08% din valoarea totală de 3.010 RON a părților sociale;
– S.C. LUCIA COM 94 S.R.L., cu un număr de 275 părți sociale, reprezentând 55% din valoarea totală de 2.750 RON a părților sociale;
– S.C. D&G S.R.L., cu un număr de 250 părți sociale, reprezentînd 25% din valoarea totală de 2.500 RON a părților sociale;

Ion – Marcel Ciolacu vorbește fluent limbile engleză și franceză.

 150 total views,  2 views today

Videoreportajele Agora Buzău 8 femei de nota 10
Articolul precedentProfil de politician | Deputatul Adrian Mocanu (ALDE).
Articolul următorProfil de politician | Deputatul Sorin Lazăr (PSD).
Autor al cărţii „Drum printre ani – Istoria echipei de fotbal Gloria Buzău 1971 – 2011”. În prezent redactor şef al publicaţiei Buzăul Sportiv, jurnalist Agora Buzău şi fotograf 123RF. Realizator TV şi moderator al emisiunilor "Sport Maxim", „Fotbal Total”, „TV Sport”, „Eurofotbal”, „Sport Maxim”, „Arena sportivă” şi „Zona neutră”. Prezentator al emisiunilor „În spatele uşilor de restaurant”, „Tainele pensiunii” şi "Bilet de vacanţă". Realizator al DVD-urilor „Războinicii la Ciuta”, „Meciuri de poveste” şi „Palatul Comunal, simbol al Buzăului”. Peste 200 de evenimente sportive comentate (din fotbal, handbal şi futsal). Fotojurnalist 123RF din 2017, membru APSR, membru AIPS, absolvent Sports Buisness Academy. Manager "Buzăul Sportiv" & "Agora Buzau".

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here